Stránky

neděle 14. února 2016

Obléhání MaltyTřicet měsíců, od června roku 1940 až do listopadu 1942, hlavním a rozhodujícím činitelem, který dělil vojenské síly Osy od vítězství v severní Africe, byl malý ostrov ve Středozemním moři – Malta.

Britové si samozřejmě uvědomovali klíčový význam ostrova pro úspěch operací ve Středozemním moři, v severní Africe a později i v jižní Evropě a proto Winston Churchill považoval obranu ostrova za každou cenu za naprostou nezbytnost.

Malta byla „nepotopitelnou letadlovou lodí“, základnou pro vzdušnou kontrolu námořních cest ve Středomoří. Na Maltě byla významná britská námořní základna, ze které vyplouvala spojenecká válečná plavidla do operací v celém Středozemním moři, kam se mohly uchýlit poškozené lodi z konvojů plujících mezi Gibraltarem a Suezem a egyptskými přístavy, kde se doplňovalo palivo obchodním i válečným lodím.

A tak celých oněch třicet měsíců byla Malta cílem těžkého italského a německého bombardování a ostřelování, které lze oprávněně nazvat obležením a jehož cílem bylo Maltu dostat pod kontrolu Osy.

Na jaro roku 1942 byla také plánována velká kombinovaná operace pod názvem Herkules, kdy mělo dojít k mohutnému vzdušnému výsadku na klíčová místa ostrova a k námořnímu vylodění za námořní a vzdušné podpory. Tato operace se však díky obavám Hitlera a Goeringa z nepřiměřených ztrát zejména vzdušného výsadku neuskutečnila a byla po několika odkladech zrušena.

Ale i tak muselo civilní obyvatelstvo Malty a převážně britský vojenský personál projít těžkými zkouškami. Hrdinný boj obránců Malty v epické bitvě proti německým a italským agresorům ukazuje tento díl seriálu o tajemstvích bitevních polí.

Grand Harbour na ostrově Malta je dnes vyhledávaným cílem turistů. Za druhé světové války to však byl klíčový přístav ve východním Středomoří. Kdyby jej ovládli Němci, mohli z něj zásobovat své tažení v severní Africe. Pro Německo se proto dobytí Malty stalo doslova posedlostí. Při četných pokusech použili ty nejdrsnější metody, ostrov zasypávali bombami a izolovali jej blokádou ve snaze vyhladovět jeho obyvatele.

Historik Norm Christie se vydal na Maltu za příběhem o masivním obléhání, které vyneslo na světlo odvahu a nezdolnost tehdejších obyvatel ostrova, ať už se jednalo o civilisty nebo dělostřelce, příslušníky válečného i obchodního loďstva či o legendární stíhací piloty.

Země původu: Kanada
Rok vzniku: 2007
Původní název: Battlefield Mysteries – Siege of Malta
Délka: 44 minut (43:48)

DVDINFO:
Zvuk: Dolby Digital 2.0 česky
Titulky: žádné
Obraz: barevný 16:9, i když obal uvádí 4:3 
Bonus: z nabídky Codi

Žádné komentáře:

Okomentovat

Nejnavštěvovanější tento týden